Posledné týždne

Autor: Kristián Filip | 8.6.2014 o 6:30 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  725x

Posledné týždne na Verde Valley School, ktoré práve zažívam,  sú nepochybne stresujúce, nostalgické a unikátne. Finálne skúšky, obdobie nazvané Project Period, Graduation a veľké balenie. Koniec niečoho pre mňa tak krátkeho a tak vzrušujúceho, no začiatok niečoho ešte vzrušujúcejšieho. Prvá práca a vysoká škola v Spojených štátoch.

Teda posledný týždeň vyučovacích hodín sme mali zhruba pred dvoma týždňami. Nikto z nás študentov si vlastne neuvedomoval, že koniec školského roka je tak neskutočne blízko. Išli sme na naše posledné hodiny s pocitom, že budúci týždeň máme finálne skúšky, a teda škola sa pre nás ešte nekončí. No napriek tomu nám skúšky ubehli pomerne rýchlo a z ničoho nič je tu posledný týždeň. Posledný týždeň sa nazýva na Verde Valley School Project Period, doslova projektové obdobie. Niekedy v marci sme mali vypísať dotazník ohľadom akých dvoch projektov sa chceme v tomto období zúčastniť. Na výber boli projekty od grafitov, filmovania až po pečenie, výroby nábytku a pod. Ja som si vybral Slam Poetry, prednášanie voľnej poézie a Adventure Course, budovanie našeho vlastného závodu cez prekážky.

Na konci roka po všetkých akademických prácach sa veľa z nás necíti na extra prácu, ktorá najprv moc nedáva zmysel. Napr. Adventure course. Mali sme vybudovať náš vlastný závod, no potom sme mali všetky prekážky odstrániť z pozemku školy. V tridsaťpäť stupňových horúčavách sa nikomu nechce stavať prekážky na púšti, ktoré aj tak o pár hodín máte zničiť. No po dobehnutí závodu, ktorý sme sami zorganizovali a uskutočnili predsa cítite ten pocit zadosťučinenia, pocit, že ste dokázali uskutočniť niečo tak jednoduché, no vyčerpávajúce.

V Slam Poetry profesionálny poet menom Logan Phillips prišiel z mesta Tucson, aby nás naviedol správnym smerom, ako taká báseň má vyzerať. Samozrejme, že každý z nás videl nejakú tú báseň predtým, no Logan nás naučil ako prezentovať báseň pred publikom, ako začať z jednoduchej myšlienky alebo konceptu.  Počas našej šou, ktorú Logan odštartoval vlastnou tvorbou, sme prišli na rad my študenti, ktorí predtým nikdy básne nepísali. No počas našich vystúpení sme spolu lúskali (forma podpory pre prednášajúceho) na podporu členovi skupiny, ktorý stál práve na pódiu. Naša skupina sa tak podporovala, že nám celý proces prišiel o niečo jednoduchší. A aj po celom projekte, keď sa pozriem na ľudí z mojej skupiny, cítim akési prepojenie, že oni vedia, aký je to pocit odprezentovať báseň pred publikom a zožať úspech podporujúcej komunity na Verde Valley School.

Nakoniec tu máme zopár ďalších udalostí, ktoré značia koniec školského roka a pre nás štvrtákov, seniorov, koniec strednej školy. Príprava na Graduation cerémoniu, písanie záverečných rečí, príprava na záverečné hudobné vystúpenia a posledné intelektuálne diskusie s našimi profesormi.
I keď som niekedy unavený z tohoto miesta, z faktu, že nemáme žiadnu slobodu, bude mi srdečne chýbať všetko to pekné, čo som tu zažil. Väčšina mojich spolužiakov sa po sobote roztrúsi do celého sveta, no ja tu strávim ešte ten jeden mesiac.  Škola mi ponúkla zamestnanie, a preto si tu zostanem na mesiac nejaký ten dolár privyrobiť. Nemyslím si, že má veľa zahraničných študentov na strednej škole v Spojených štátoch takú skúsenosť ako ja práve z Verde Valley School. A za to ďakujem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?