Požiar v Oak Creek Canyon

Autor: Kristián Filip | 27.5.2014 o 21:56 | Karma článku: 4,36 | Prečítané:  558x

Momentáne píšem z blízkosti miesta diania, Oak Creek Canyon, kde vypukol v utorok v poobedňajších hodinách požiar a predstavuje riziko pre ľudí žijúcich v tejto obasti i všetkých ostatných, ktorí poznajú krásu tohoto miesta.  Oheň doposiaľ pohltil 43 km štvorcových.

Lesné požiare sú v Arizone a všeobecne suchých klímach veľmi nebezpečné a vôbec nie zriedkavé. Pôda je v Sedone piesočnatá, no malé kríky a stromy a riedka tráva sú tak suché, že nestačí veľa na to, aby vznikol veľký požiar. Oak Creek Canyon, 20 km vzdialený od Sedony, je však odlišný. K suchej tráve, pôde, a kríkom pridajte vysoké prelínajúce sa borovicové stromy, ktorým tiež chýba vlhkosť. Oak Creek Canyon je prekrásnym miestom, akýmsi prechodom medzi červenou Sedonou a horským Flagstaffom. Toto miesto je veľmi vyhľádávaným rekreačným parkom, kde rodiny, tábory a dovolenkári chodia kempovať po stovkách skrz celý rok. Toto je taktiež miesto, kde som zobral slovenskú rodinu z minulého článku, keďže tento kaňon je skutočne prekrásnym miestom. Avšak jeho vysoká navštevovanosť je práve dôvodom vzniku požiaru. Úrady potvrdili, že požiar bol založený osobou; pravdepodobne kempové ohnisko rozfúkal silný vietor, ktorý veľmi nepomohol celej udalosti.

Spolužiačka mi hovorila, že vietor fúka cez noc naším smerom, na juh a zas cez deň fúka na sever. Takže každé ráno sa zobúdzame do dymom pokrytej školy a jej okolia. Prvýkrát, keď som zhliadol z môjho internátu tento dym, myslel som si, že je to hmla, čo trochu nedávalo zmysel. No keď som vyšiel na vzduch, zacítil som pach zhoreného dreva. V škole sa o požiari často rozpráva v učiteľských i študentských kruhoch. Škola tiež začala byť opatrnejšia, čo sa týka fajčiarov. Údajne, jediný dôvod, prečo škola zakazuje fajčiť, je prevencia vzniku požiaru.

Myslím si, že tento vzdialený požiar má nejaký ten dopad aj na Verde Valley School. Pripomína nám to, že si máme vážiť to, čo máme, to, čo nám bolo dané a zaobchádzať s prírodou s rešpektom.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?