Arizona The Beaufitul

Autor: Kristián Filip | 18.4.2014 o 21:47 | (upravené 18.4.2014 o 23:46) Karma článku: 7,07 | Prečítané:  945x

Zbožňujem vysoké arizonské Saguaro kaktusy. Phoenix ma vždy prekvapí svojimi vysokými teplotami a nikdy sa nemeniacimi sviežo vyzerajúcimi palmami. Milujem dramatický arizonský západ slnka a červené skaly Sedony. Rád sa chodievam schladiť do severoarizonských ihličnatých lesov vo Flagstaffe alebo do rieky Oak Creek v úchvatnom skalnatom kaňone. Konzervatívna Arizona s jej kovbojskou kultúrou je štátom plným rozporov, krásy a nespochybniteľného čara.

Žijem v Arizone už deväť mesiacov a doteraz som ešte nenapísal žiaden článok špecificky o tomto štáte. Moja rodina i najbližší kamaráti vedia, ako milujem miestne počasie, prírodu a kultúru a ako veľmi si cením príležitosť byť tu. Preto chcem venovať tento článok štátu Arizona ako jedinečnej oblasti s vlastnou prírodou, ekonomikou a vládou.

Je mimoriadne ťažké začať, a tento krát nie preto, že nemám čo povedať, práve naopak, mám toho toľko na rozume, že neviem kde začať. Prvýkrát som prišiel do Arizony 20. augusta 2013, kedy som priletel na Sky Harbor International Airport vo Phoenixe. Spotený po viac ako 30 hodinovej ceste do mojej konečnej destinácie, som vyšiel von z letiska a po otvorení dverí ma ovalila hustá suchá vlna tepla. V ten deň malo byť vo Phoenixe 40°C. Dvojhodinová cesta do Sedony v teň deň bola pre mňa ohromným zážitkom predovšetkým preto, lebo príroda v Arizone je tak odlišná od toho, čo poznáme na Slovensku. V aute na mojej ceste do Sedony som z okna pozeral na všetku tú krásu, ktorá nás obklopovala.

Napriek tomu, že nie veľa ľudom sa Phoenix ako mesto páči, ja som si Phoenix obľúbil. Vo Phoenixe vedľa krémovo sfarbených diaľníc rastú kaktusy a palmy a na kopcoch vytvorených na podporu ramien diaľníc sú z rozličných farieb piesku a kamenia vytvorené rôzne púštne ornamenty ako jaštery alebo púštne kvety. Ulice vo Phoenixe sú čisté a svojou farbou i dizajnom nerušene dopĺňajú textúru púšte.  Teploty sú vo Phoenixe cez leto neznesiteľné (až 49°C), no cez zimu máte stále prijemných 20°C. Phoenix je hlavným mestom štátu Arizona a má 4,26 miliónov obyvateľov. Môj spolužiak Jake zo Sedony mi raz povedal: „Najbližšia civilizácia odtiaľto zo Sedony je dve hodiny na juh."  A má pravdu. I keď sú menšie mestá roztrúsené po celej Arizone,  všetko dianie je vo Phoenixe. Phoenix je domovom vládnych úradov a kancelárií, univerzít a obchodov. Phoenix ako metropolitné centrum ponúka vzdelávacie inštitúcie, nákupné centrá, koncertné haly, múzeá, letisko, hromadnú dopravu a prírodné či rekreačné priestory.  Napr. len pred týždňom sme boli stanovať v rekreačnej oblasti  McDowell, ktorá mi doslova vyrazila dych. Spali sme len v spacákoch pod holým nebom pokrytým oblakmi, ktoré žiarili na oranžovo zo svetelného znečistenia, ktoré šlo z Phoenixu.  Na druhý deň sme šli na päťhodinovú túru, kde sme prechádzali pomedzi vysoké kaktusy a malé kríky, ktoré kvitli kvetmi najrôznejších farieb. V decembri sme zavítali z hodiny hudby do Múzea hudobných nástrojov vo Phoenixe.  Múzeum bolo obrovské, moderne zariadené a malo niekoľko stoviek exponátov z takmer každej krajiny sveta. Samozrejme, že i Slovensko malo vlastný kútik s originálnou fujarou a ďalšími nástrojmi.  V septembri som zavítal na výstavu vysokých škôl v centre Phoenixu, kde sa okrem sklenených mrakodrapov nachádza aj prekrásny kostol postavený v španielsom štýle alebo obrovské moderné konvenčné centrum, kde sa samotná výstava nachádzala. Jedna z vecí, ktoré ma na Phoenixe prekvapili, boli čísté ulice. Žiaden odpad sa po uliciach nepovaloval a ulice v časti Phoenix a Scottsdale boli skutočne upravené. Samozrejme, vo Phoenixe sa nachádzajú aj menej pekné štvrte, ako napríklad Mesa, ale to je, myslím, normálne pre veľké mestá. Jedna vec, ktorú mám rád na výlete do Phoenixu je, že sa takmer na každej ceste do Sedony zastavíme v mojom najobľúbenejšom fastfoode In N Out.

 

 

Sedona je mojím domovom v Spojených štátoch. Verde Valley School mi poskytuje bývanie, stravu, vzdelanie, finančnú i duševnú podporu. Sedona je malým mestečkom s 10,000 obyvateľmi v samotnom centre Arizony. Rád ho nazývam srdcom Arizony, keďže Sedona je známa pre svoje prekrásne formácie z červených skál v strede pieskovitej púšte a typickú juhozápadnú americkú kultúru.  Sedona je typickou vyššou púšťou a je veľkým turistickým lákadlom. Cez Sedonu preteká malá rieka nazvaná Oak Creek a priteká až z Veľkého kaňonu, ktorý vedie až do severného mesta Flagstaff.

 

 

 

Na Flagstaff by ste nepovedali, že sa vlastne nachádza v Arizone. V mojich predstavách, predtým, než som prišiel do Arizony, som si predstavoval celú Arizonu ako jednu veľkú púšť. Avšak severná Arizona v okolí tohoto mesta je pokrytá hustými borovicovými lesmi. Mesto Flagstaff je veľké asi ako Prievidza a ponúka rekreačné parky a chodníky, ako napr. Buffalo Park, ktorý je mimoriadne tichý a kľudný, malé mestské centrum s typickou americkou architektúrou, nákupné centrum a i vysokú školu Northern Arizona University. Na Nový rok tu pravidelne spúšťavajú z budovy reštaurácie veľkú borovicovú šišku, ktorou vítajú nový rok. Moja najoblúbenejšia vec vo Flagstaffe je nepochybne First Friday. Prvý piatok je udalosť, tak špecifická pre toto mesto, že si ho neviem bez tejto udalosti ani predstaviť. Každý prvý piatok v mesiaci sú galérie a výstavy v meste otvorené a sprístupnené ľuďom zdarma. Na uliciach sú muzikanti od gitaristov až po rapperov s elektronickými efektmi. Ľudia popíjajú víno, ktoré je zdarma podávané v galériach so syrom a hroznom.  Táto akcia každý mesiac priláka stovky občanov a turistov do tohto mesta, a tak plné ulice príjemne naladených ľudí vytvára sviežu a nezabudnuteľnú atmosféru.

 

Bol som takisto i v mestách Kingman, Bullhead City, Tuba City a Prescott, a i napriek ich špecifickej atmosfére si myslím, že sa až tak neodlišujú od typických arizonských miest. Je vtipné, že slogan štátu Arizona je „ The Grand Canyon State" . Ja súhlasím, že Grand Canyon je ohromný a má svoje špecifické čaro, no myslím si, že v Arizone je toho omnoho viac ako len Grand Canyon. 

Nakoniec by som chcel uviesť iba menšie  štatistiky na porovnanie  Arizony so Slovenskom. Rozloha Slovenska je 49 035 km štvorcových, zatiaľ čo rozloha Arizony je 295 234 km štvorcových, čo je takmer šesťnásobok Slovenska. Počet obyvateľov Arizony je 6 626 624 obyvateľov, zatiaľ čo na Slovensku máme 5 415 949 obyvateľov.  Arizona, napriek tomu, že je to iba jeden z 50 štátov Spojených štátov amerických je štátom dosť veľkým na to, aby sme o ňom mohli rozprávať ako o samostatnej krajine.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?