Cudzinecká (ne)integrita

Autor: Kristián Filip | 16.3.2014 o 20:42 | (upravené 16.3.2014 o 21:20) Karma článku: 8,66 | Prečítané:  672x

O Spojených štátoch sa hovorí ako o metropolitnej krajine, kde nájdete zástupcov každej národnosti tohto sveta. Či už je to rodený Američan, Slovák, Číňan alebo Nemec, všetci žijú v relatívnej harmónii a vzájomnom rešpekte. Nezáleží na tom, kto odkiaľ prišiel, akú má farbu pleti či aké náboženstvo vyznáva. Veď napokon o tom je Amerika. Toto je avšak, žiaľ, iba koncept.

 

Verde Valley School je škola nachádzajúca sa v strede republikánskeho štátu Arizona. Škola samu seba nazýva „medzinárodná" na základe vysokého počtu medzinárodných študentov, ktorý sa rovná až polovici všetkých študentov. A problém, ktorý vidím v našej malej komunite, je práve v tej medzinárodnosti školy.

Ja osobne som veľkým fanúšikom a podporovateľom diverzity a myslím si, že je nevyhnutným prvkom moderného školstva. Diverzita prináša, ako všetko, svoje plusy aj mínusy, no vo vzdelávacom systéme sú tie plusy prevažujúce. Len si predstavte ako efektívne môže akýkoľvek problém vyriešiť skupina desiatich mladých ľudí z najrôznejších sociálnych, etnických a náboženských prostredí a skupina desiatich bielych chlapcov a dievčat z nadpriemerne bohatých a bezpečných susedstiev v Spojených štátoch.  Perspektíva z iného uhla pohľadu vám dokáže priniesť lepšie porozumenie komplexít v akomkoľvek probléme. Núti vás skušať a spochybňovať vaše vysvetlenia na problémy a javy vo vašej spoločnosti a taktiež sa začnete vživať do životov ľudí, s ktorými diskutujete na nejakú tému. Začnete byť empatickejší a takisto opatrnejší vo výbere slov a myšlienok, ktoré chcete povedať nahlas, pretože ste sa zrazu ocitili v skupine, kde vtip o moslimoch môže toho moslima sediaceho vedľa vás uraziť. To som si uvedomil, keď som prišiel z malej dedinskej školy plnej bielych ľudí pochadzajúcich približne z rovnakého prostredia na školu v Amerike, kde moja spolužiačka z Nemecka, ktorá  vlastní bilióny sedí v triede s jednoduchým afro-američanom z Pennsylvanie alebo Sýrskym chlapcom, ktorí už asi nikdy neuvidí svojich rodičov. A mať tieto perspektívy je niečo tak  dôležité v modernom školstve, že som rád, že sa mi dostalo vyskušať si školstvo v takomto duchu.


No všetkého priveľa škodí.  A to i diverzity.  Priveľa medzinárodných študentov z rovnakej krajiny vytvára presný opak diverzity.  Na mojej škole, tak ako v celej Amerike, máme najviac  Číňanov. Po nich sú na rade Turkovia, Vietnamci a Nemci.  A byť vystavený tak rozličným národnostiam s inými kultúrami a hodnotami vás často núti zamyslieť sa práve nad vašou vlastnou identitou a kultúrou. Keď počujete toľko rozličných jazykov z iných kontinentov, neraz sa zamyslíte nad tým ako ten váš jazyk znie ostatným a pod.  No a práve tu nastáva ten problém v medzinárodnej spoločnosti.  Pretože podľa mňa je veľký rodziel medzi iba medzinárodnou spoločnosťou a metropolitnou spoločnosťou. Medzinárodná spološnosť predstavuje iba časti spoločnosti bez načrtnutých vzťahov medzi jednotlivými skupinami. Zatiaľ čo pojem metropolitná spolonosť reprezentuje ľudí s rozličným občianstvom a hodnotami,  no žijúcimi vo vzájomnom rešpekte a uvedomení pre iné kultúry. A teda nikto by vás nikdy nemal nútiť vzdať sa vlastného pôvodu, kultúry a identity, no vy sami musíte prispieť k vašej integrite v metropolitnej spoločnosti.  A to si vyžaduje istú pozornosť a námahu zo strany nového člena. Musíte vyjadriť isté sociálne cítenie, kedy je oukej prehovoriť  v skupine ľudí vo vašom rodnom jazyku alebo vyjadriť niečo z vašej vlastnej kultúry. A predtým, než vyjadríte svoju indentitu akýmkoľvek spôsobom, mali by ste sa opýtať samých seba, či niekoho neobmedzujete.  A ja sa obávam, že veľa prisťahovalcom a imigrantom, či už legálnym alebo nelegálnym, toto cítenie chýba. Mnohí sem, do Spojených štátov, a do iných vyspelých krajín prichádzajú s pocitom , že si idú znovu založiť svoju rodnú krajinu v inej krajine s rovnakým jazykom, hodnotami, no socialným a politickým systémom vyspelej krajiny. Niektorí kompletne ignorujú hodnoty a kultúru krajiny, do ktorej prichádzajú.

Dobrým príkladom sú Čiňania na našej škole. Ja osobne žijem na internáte, kde žijú dvanásti chalani a polovica z nich je z Číny. Od augusta minulého roku do októbra som žil na izbe s Číňanom, ktorý nemal toto sociálne cítenie ako väčšina z nich na našej škole. Konkrétny problém s touto národnosťou je, že na to, aby sa Číňan dostal z Číny na strednú školu do Ameriky musia mať jeho rodičia dostatok peňazí a nejaký ten vplyv. A taktiež je veľmi zriedkavé, že Číňan má súrodenca, kvôli už aj tak veľkej čínskej populácii. Tieto podmienky prispievajú k ich neohľaduplnému správaniu a neschopnosti žiť s niekým na izbe bez toho, aby ho obmedzovali priestorovo alebo psychicky.  Neraz sa mi stalo, že sa skupina Číňanov nahlas rozpráva bez toho, aby si uvedomili, že pravdepodobne iní ľudia im nerozumejú a môžu sa cítiť v tej situácii nepohodlne. Alebo keď sa dvaja Číňania rozprávajú, začnú šepkať a pozerajú sa na vás a začnú sa smiať. Taktiež nie veľmi pohodlná situácia. A toto sa stáva pravidelne na našich hodinách matematiky, kde máme drvivú vačšinu čínských študentov. Keď napr. vyslovia meno našej učiteľky no v čínských vetách, a to ju dostáva do situácie, kedy nevie, ako má zareagovať, okrem požiadania o preklad. A naozaj nezáleží na tom, či si tí cudzinci hovoria ako dobre vyzeráte alebo ako nanič hráte basketbal. Ide o princíp rešpektovania sa.

A keď prídem do jedálne na Verde Valley School, tak vidím tri stoly iba Číňanov, jeden stôl iba Vietnamcov a jeden stôl šiestich Turkov a dvoch ďalších ľudí. A tak pozorujem, že sa ako komunita segregujeme podľa národností, čo do istej miery prispieva k vzájomnej nenávisti. Nevravím, že na našej škole sa medzi sebou nenávidime, to vôbec nie. No vo väčšej miere,  keď ľudia vyzerajú odlišne, hovoria odlišným jazykom, majú odlišné hodnoty, toto prostredie vytvára akési podhubie, kde obe skupiny začnú mať predsudky voči tej druhej skupine.

 

 

A nakoniec, niet divu prečo vzniká nenávisť voči iným kultúram. Myslím si, že predovšetkým v Amerike,  v krajine postavenej na princípe odlišnosti , no vzájomneho rešpektovania sa, problém nespočíva v miestnych obyvateľoch, Američanoch. Dokonca i v konzervatívnej Arizone, kde veľké spektrum prisťahovalcov neprichádza, ľudia rešpektujú cudzincov a iné kultúry, pretože ich predkovia boli sami raz cudzincami v tejto zemi.  Problém vidím v prisťahovalcoch, od ktorých nie je požadované stať sa patriotickými Američanmi, ale rešpektujúcimi obyvateľmi metropolitnej krajiny. No niekedy, keď mi nejaký Číňaň nevie odpovedať ani na jednoduchú otázku v angličtine, tak sa pýtam samého seba, aký je zmysel žiť v tejto „medzinárodnej" spoločnosti.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?